Полюючи на перепела, мене доля звела з Сергієм Курдвановським – єгерем угідь (дресирувальником, шпальтом і власником великої кількості лягавих). Тоді у нього була сука бретону, вивезена з Італії (розплідник Dei Fiorindo) – Ebby Dei Fiorindo . Йому подобався мій пес і він попросив пов’язати свою суку з Totto. Я погодився.

Походження NUT

Эпаньол-бретон Ebby dei Fiorindo
Мати NUT ‘епаньол-бретон Ebby dei Fiorindo

На фото мати NUT – Ebby Dei Fiorindo. Зовнішньо цей бретон нічим не виділявся: дрібна сука, з прямими задніми кінцівками. Сергій полював із нею лише на вальдшнепа. Говорив, що в цьому полюванні Ebby немає рівних. Мені стало цікавим її походження. І я знайшов фото її батьків.

Мати Ebby dei Fiorindo – TRudy

Эпаньол бретон TRUDY.jpg
Епаньол бретон TRUDY.jpg

Зважаючи на все, легкий тип і триколорність у забарвленні у NUT була від її бабки. Щиро кажучи, я не зрозумів “селекційних маневрів” Fiorindo. І так само не зрозумів, навіщо в’язали цю суку. Ясно тільки, що TRYDY була собакою не з розплідника Fiorindo. А щенята від неї мали заводський префікс. Виходить, що її або купив власник розплідника, або взяв у найм.

Батько Ebby dei fiorindo – Scotti dei fiorindo

Эпаньол бретон SCOTTI DEI FIORINDO
Епаньол бретон SCOTTI DEI FIORINDO

Це один із виробників цього розплідника того часу – відомий собака широкого пошуку. Цей пес з титулами і широко використовувався в племінній роботі.

Історія NUT

Від в’язки Ebby та Totto я залишив собі цуценя. Помилкою було думати, що пес настільки могутній у племінній справі, наскільки могутній у полі, і зможе виправити, м’яко кажучи, слабку суку. Але дуже хотілося отримати ще одного сильного бретона, і я ризикнув. Але чудес не буває, хаотичні кровозмішення, не спрямовані на якості, здоровий глузд і селекцію не можуть дати бажаного результату. Сука явно росла дрібною (хоча, як з’ясувалося потім, вона на всіх виставках під будь-якими експертами завжди мала “відмінно”), не в тому типі, який мені до душі.

Эпаньол-бретон NUT- 1 месяц
Епаньол-бретон NUT-1 місяць

Був період, коли цей бретон був схожий на фокстер’єра. Звичайно, я зрозумів, що, найімовірніше, ставка на цього цуценя – “мимо”. Дивіться фото нижче.

Эпаньол бретон NUT - 3 месяца
Епаньол бретон NUT – 3 місяці

Бачачи такий розвиток цуценя, довелося освоювати спеціальні раціони для “підняття” собак із відстаючим розвитком – сука з дитинства погано їла. Неможливо було її нормально нагодувати. Тому довелося вдаватися до допомоги вітамінів та імуно-стимуляторів.
І все ж таки, наполегливість і терпіння, насамперед, моєї дружини, яка взяла на себе роль няньки, дали свій результат і NUT вдалося виростити непоганим, в екстер’єрному плані, собакою.

Эпаньол бретон NUT - 1 год
Епаньол бретон NUT – 1 рік

Мені цікаво було, що скажуть на тип цього бретону експерти. Я показував її Angelo Zeni та Pietro Antonio Nurra і вона в обох випадках отримувала найвищу оцінку в рингу, що мене не могла не тішити. Єдиним зауваженням, в обох випадках, був її розмір – дрібнувата. Двічі їй виміряли зростання на виставках. Але вона опинялася в рамках стандарту – 46,5 см.

Робочі якості NUT

У NUT довго не прокидалася стійка. Вона порола все безбожно. Займатися в полі я почав з нею по дупелях (тоді було багато дупеля в деснянських луках), але результату не було. Довелося переключитися з роботи з птиці – на дресирування та апорт. А ось тут уже NUT не було рівних. До речі, якщо фізичними даними та унікальними якостями Бог NUT обділив, то вже те, що вона “помазана” неабияким інтелектом – факт. Вона просто феноменально все схоплювала, будь-який урок, вправа для неї давалася легко та просто.

Подача з води – епаньол-бретон NUT

Подача епаньолу-бретону NUT з води

Робота з апортом, як не дивно, дала суттєвий прогрес у роботі з птиці. Я цей трюк: коли є якийсь бар’єр у постановці лягавої – часто застосовував у своїй практиці. Просто “перемикав” собаку на іншу роботу, наприклад, апорт, а через якийсь час – повертався до роботи з птиці. І це давало потрібний результат. І якщо навесні NUT був не лягавим, від слова “зовсім”, то восени я з-під неї вже стріляв дупелів та перепелів.

Мисливська стихія NUT

Эпаньол бретон NUT  - охота на перепела
Епаньол бретон NUT – полювання на перепела

Як лягава собака, NUT відмінно проявила себе в роботі з вальдшнепу. Я думаю, що як і її мати, вона була створена для роботи з цієї птиці. Полювання у міцних місцях – це не її “фішка” (у неї немає фізичних даних для цього). Як і витривалість, якщо говорити про полювання на куріпку, де потрібно обшукувати довго великі простори. Але ось ліс – це її. Я багато полював із нею на вальдшнепа та на фазана у лісопосадках на Півдні України. Вона чудово працювала, завжди знаходила там птицю і, маючи поставлений апорт, з нею здобути трофей завжди приємно.

Эпаньол-бретон NUT - охота на вальдшнепа
Епаньол-бретон NUT – полювання на вальдшнепа
Эпаньол-бретон NUT - осенняя охота на фазана и куропатку
Епаньол-бретон NUT – осіння полювання на фазану та куріпку – Запорізька область

Випробування

Я виставляв її 2 рази. На київських міських змаганнях з весняної куріпки вона спрацювала відразу на диплом другого ступеня (77 балів), той же диплом multi bono (дуже добре) вона заробила на змаганнях за міжнародними правилами. Вирізнялася стабільністю. Якщо птицю не потрібно було шукати широко – NUT – ідеальний “штомпувальник” дипломів. Її відмінна якість лягавою в тому, що вона має дуже вірне чуття (перший тип по Менделєєвій), завжди стоїть у птицю, практично ніколи не помиляється і не пустирить.

В’язки

Я намагаюся бути об’єктивним до своїх собак і не соромлюся визнавати помилки. Різниця між всемогутнім Totto та NUT – прірва. Тому, враховуючи її родовід, походження та можливості мої (з точки зору покращення), вирішив у племінній роботі її не використовувати. Це рішення далося не просто, не в останню чергу завдяки тому, що в мене з’явилася ще одна сука епаньол-бретона – ISIDA.