Типи роботи лягавої – стаття, написана дочкою Д.І. Менделєєва – Марією Менделєєвою (Кузьміною) у 1926 році. Дочка великого хіміка, творця періодичної системи елементів, була пристрасним любителем лягавих собак, експертом-кінологом, автором великої кількості статей з кінології, зокрема з лягавих собак.

Типи робіт лягавої – це фундаментальний матеріал, який за майже 100-річну історію не втратив своєї актуальності. Безперечно, його можна було б зараз доповнити, але базові типи роботи лягавих Менделєєва-Кузьміна визначила та описала у цій статті, яку в оригіналі і наводжу нижче.

Типи роботи лягавої собаки

Серед усіх чудових інстинктів, якими людина за допомогою підбору зуміла наділити лягаву, як наприклад, стійка, пошук, апель та ін. , що називається дичиною, і спосіб, яким вони це роблять. Чим більше живеш на світі і більше набувається досвіду, тим більше проблеми чуття приковують до себе увагу: осягнути легаву саме з цього боку видається привабливішим, ніж улюблена дилетантом характеристика її з погляду пошуку та стилю. Невпинне вивчення питання, робота з лягавою, літературна допомога попередників дозволили мені побудувати деяку струнку систематизацію предмета, якою я хочу поділитися – вона допоможе друзям легавій розібратися в її роботі. Не починатиму з того, що так багато вже разів повторювалося про чуття – з елементарних понять про нього. Ось тільки схема для тих, кому раніше не доводилося знайомитись із питанням.

3 елементи чуття

У проблемі чуття ми розрізняємо три елементи:

  • 1) джерело запах або еманація – сама дичина та її сліди,
  • 2) середовище, що проводить еманацію – «нюхове поле»,
  • 3) апарат, що сприймає еманацію, – сам собака, його чуття.

Чуття собаки у свою чергу є поняття складне, що розпадається на два – нюх і чуття власне. Справа в тому, що як і інші органи чуття, нюх розпадається на два відділи – периферичний, на поверхні тіла, що схоплює відповідний подразник, в даному випадку матеріальні частинки, що відриваються від пахучого тіла, і центральний, що лежить в мозку, переробляє подразнення закінчень нюхового нерва у певні нюхові відчуття, тобто. що дає свідомості тваринного уявлення про запахи. Нюх є, значить, відчуття запаху. Чуття ж – нюх, пропущений крізь призму свідомості: лягава, наприклад, із усіх запахів, які не можуть не бути схоплені її нюхом і які набагато грубіші за запах дичини – запах землі, болотної води, рослин, немисливських птахів – не бере жодного, а пропускає їх, начебто їх немає – вони як вода протікають крізь сито свідомості. Собака, схвильований чимось – чи статевим інстинктом, чи втратою господаря – перестає чути ту саму дичину, яку перед тим чудово охоплював її нюх. Периферична частина нюхового апарату – це слизова оболонка носа, у якій розкидані закінчення розгалужень нюхового нерва; ця слизова оболонка лежить усередині, в носових раковинах, приблизно, під переніссям, зовнішня частина носа звана вощок, для нюху не служить, лише для дотику. Собака поводить носом для того, щоб струмінь повітря направити в ніздрі.

Периферическая часть обонятельного аппарата
Периферична частина нюхового апарату

Центральна частина апарату є особливий нюховий центр мозкової кори, що лежить десь ззаду і не парний. Він дуже малий і тому не може відбиватися на розмірах черепа. За формою черепа чуття передбачити не можна, воно буває при найрізноманітніших формах черепа.

Центральная  часть обонятельного аппарата собаки
Центральна частина нюхового апарату собаки

Про поширення запаху

Джерелом запаху є сама дичина та її сліди. Матеріальні частинки відриваються від тіла птиці та підхоплюються повітряною хвилею, що несе їх за течією повітря; запах розходиться конусоподібно(!). Щоб причути дичину, собака повинна потрапити в цей «конус запаху» і ясно, що це можливо тільки при хоча б мізерним рухом повітря, а собака має йти зустріч вітру. Інакше, тобто. йдучи за вітром, вона впереться в щільну птицю, ще не отримавши жодної частинки еманації, і буде наскок. Поривчастий вітер надзвичайно несприятливий, бо він не дає утворитися правильному конусу і частки надто розкидаються, робляться рідкісні, і тому невловимі для чуття. При повному безвітря правильної роботи теж не може бути, бо частки не будуть розлітатися більш-менш далеко від птиці, причуяти її на корисну відстань знову буде неможливо. Головне вогнище еманації – це тіло птиці – body-scent англійців, другорядні – це сліди її ніг на землі та екскременти – foot-scent. Другорядні вогнища звичайно слабші за головне. Сумарне вогнище – сам птах та його сліди, складені разом, у тому, наприклад, у разі, коли птах на жировці сидить, оточений набродами. Чим голіше місце, наприклад рілля, тим менше частинок має причепитися від ніг до ґрунту, чому на ріллі слід буде причути важко, а головне вогнище – набагато легше. Якщо ми порівнюватимемо, на якій відстані собака відчуває різні види дичини, що перемістилася і не дала сліду, тобто. при абсолютно рівних умовах, що допускають правильне порівняння, ми прийдемо до досить несподіваного висновку, що ця відстань завжди однакова, з чого залишається зробити висновок, що різноманітні види дичини мають однакову силу запаху, незважаючи на різні розміри, тобто. бекас, дупель, вальдшнеп, куріпка, тетерів, глухар. Очевидно, тільки переспів і гаршнеп пахнуть слабше. Якщо полювання за тетеревим і глухарем вважається легшим, що на мою неправильно, то тільки тому, що, по-перше, виводки у багато разів сильніше пахнуть, ніж одиночний птах, а, по-друге, лісова дичина дає більш довгий слід, що підсилює сумарне вогнище та вторинні. Ось чому по дупелю, який більший за бекас, полювання важче – дупель краще вміє приховувати і менше бігає, тобто. він вміє приховувати головне вогнище і послаблювати другорядні. Все це свого часу докладно було розібрано мною і до цих робіт відсилаю тих, хто цікавиться (більшість робіт у журналі «Наше полювання», роки 1910-1916).

Що краще характеризує роботу собаки?

Що найкраще характеризує собаку у роботі? Її перебіг і прийоми, якими вона виявляє присутність дичини, інакше кажучи, її прийоми відчуття. І те, й інше є наслідком її психічного складу, а останній – наслідок будови її мозкової кори – носительки вищої психологічної діяльності тварини. Лінива рись і ураганний кар’єр, чистий верх і нижнє чуття – прояв цього психічного складу, що має найрізноманітніші, важливі для нас відтінки, про які і буде мова попереду. Якщо склад тварини ще не є віщуванням його темпераменту, легкий собака може мати млявий темперамент і тихий хід і назад, то, безсумнівно, хід і прийоми чуйності – обидва наслідки одного й того ж, чому між собою пов’язані. Хід диктується мозком, а не складом і та сама рисочка в мозку диктує прийоми відчуття. Невипадково перевагу пристрасті над розважливістю дають тип трайлера (англійською «скакуна») – скажений хід, пов’язані з роботою без потяжки і порівняно коротко; не може скакати, а саме повинен трусити підтюпцем собака, яка шукає дичину по слідах, за нездатність виявити body-scent на корисній відстані. Немає роботи схожої одна на одну. Як і серед людей, особистості не повторюються, відтінків і переходів маса, але завзяте прагнення розібратися в питанні дозволили мені і тут знайти певну закономірність.

5 варіантів роботи лягавої

У прийомах роботи мені вдалося знайти 5 виразних варіантів роботи, пізнавши які картина стає надзвичайно зрозумілою, розуміння сутності собаки полегшується настільки, що замість словесної характеристики, досить просто буде вказати: робота типу номер такий-то! На чому ґрунтується класифікація? Найважливіше в тому, якими ознаками може або вміє користуватися собака для вирішення поставленої на полюванні проблеми і з якої відстані. І якість роботи залежить не від сили чуття, а саме від зазначеного, тому всі 5 типів можуть бути рівноцінні за чуттям. Одні шукають лише body-scent, інші вважають за краще брати на чуття сумарне вогнище, треті керуються хоч і повітряним шляхом, але другорядним джерелом еманації, тобто. слідами тощо.

Тип роботи лега № 1

Тип роботи №1 – найвищий. Чистий верх, робота заснована на відшуканні body-scent’а, повітряний слід foot-scent’а відзначається лише потяжкою, сумарне вогнище очевидно не оцінюється. Хід сильний, але свавілля змінюється, що дозволяє керуватися еманаціями і дуже слабкими, коли наприклад, собака на потяжці перевіряє наброди або покинуте птахом місце. Це найвища за красою, продуктивністю та раціональністю група, вона хоч і не так вражає, як іноді група № 2, що дає найдальші роботи, але в ній за те немає мінімумів – робота одно висока, обстеження нюхового поля трохи нижче, але не менше абсолютне. Відстань причуювання не може бути дуже далекою, пам’ятаючи, що одиночний птах, без слідів, не береться навіть найкращими собаками далі 10-15 метрів. Високий інтелект виявляється у тому, що швидкість ходу змінюється залежно та умовами вітру, погоди тощо. За описами, найяскравішим представником цієї групи був пойнтер «Мікадо», до нього належала і моя вивізна сука пойнтер «Санкор- Комет», у Росії не виступала. Невдахи в цьому типі були численні серед дітей «Мікадо»: вони намагаються все брати високим верхом – «тримати стиль» – одним словом, на що не вистачає нюху, звідки хибні стійки, наскоки тощо.

Епаньол-бретон CH.TR.Dracula Du Mas d’Eyraud

ТИП РОБОТИ лягавої № 2

Цій групі виключно властиве вміння вироблення високих повітряних шарів, з поточними там здалеку частинками сумарного вогнища еманації, найсильнішого – слідів жирування – екскременти, сліди ніг; у сумарному вогнищі мабуть body-scent, коли справа принаймні йде про одного птаха, а не виводку, не бере участі. Уловлення цієї далекої еманації можливе тільки при вмінні собаки високо піднімати голову, а чуття тримати вище за лінію чола. Весь ефект роботи на цьому заснований, відстань причуювання доходить до 200 кроків по бекасу – випадок, який я спостерігав. Коли немає нагоди пустити в справу цю особливість, їхня робота прозоріша, залежно від сили чуття, але частина навіть користуються нижнім чуттям. Хід ще більш ніж у групі № 1 – залежить від почуття. На випробуваннях пойнтер «Бій» Зиминою 1913 р. у Москві належав до цієї групи.

Пойнтер М.Д. Менделеевой Каску
Пойнтер М.Д. Менделєєву Каску
Современный пойнтер на стойке
Сучасний пойнтер на стійці

Тип роботи лега № 3

Це робота трайлера у чистому вигляді. Перевага пристрасті над розумом дають непомірну швидкість, як наслідок недбалого ставлення до нюхового поля: вони шукають грубої еманації, такої, щоб одразу вдарила по носі, тобто. body-scent на коротке, нехтуючи більш тонкими вказівками, які з’ясовуються у двох перших груп потяжкою – тут же її немає, стійка їх завжди з ходу і частіше лежача – ознака того, наскільки невисокі шари повітря ними обстежуються (чим ближче птах, тим ближче до землі і запах від неї, що не встиг розлетітися на висоту). Всі відомі трайлери належать до цієї групи: англійський сеттер «Пок-де-ла-Бред», «Гайка Аргенторатум» та ін. Потяжки тут бути, звичайно, не може.

Английский сеттер на стойке
Англійський сетер на стійці

Тип роботи лега № 4.

Група найпоширеніша середніх за стилем чуття собачок, які заповнюють випробування Ленінграда і Москви, собаки ніколи не мають великого чуття. Робота їх обумовлена тим, що дослідження верхніх шарів повітря, що несуть далеку еманацію, їм недоступно, body-scent вдається їм лише на дуже скромній відстані, кроків п’ять від переміщеного птаха; Що ж їм тоді залишається робити, щоб хоч трохи заздалегідь виявити присутність дичини? Звичайно, скористатися її провісниками – оточуючими її жировими набрідами або втечею! Проте, т.к. здалеку цей запах другорядних джерел майорить на невикористовуваній ними висоті, їм звичайно доводиться брати цей повітряний слід з нижчих шарів, а це буде вже поблизу самого сліду, внаслідок чого виходить те, що я свого часу запропонувала називати «слідовим потягом»: собака намагається вирішити питання, намацуючи слід (по повітрю) і добирається, нарешті, таким чином до птаха. До цієї групи належала більшість ленінградських польових переможців до 1914 року, наприклад, за описами, відомий англійський сетер «Дарк-Вільмор» та ін. Аматорство захоплювалося його пристрасними потяжками на сліді. Більшість англійських сетерів так працюють по болоту; ось між іншим, чому я їх ніколи не вважаю собаками цікавими для болота. Невдахи цього найбільше брешуть – завжди брешуть! – раз у раз завмираючи на хибній слідовій потяжці.

Ця собака брехати буде завжди – постійні потяжки

Тип Роботи лягавої № 5

Варто виразно і різко нижче всіх інших чотирьох груп; їх може відрізнити кожен; це собаки з так званим “нижнім чуттям”. У цієї групи чуття найслабше, тобто. користуючись нашим способом порівняння по переміщеній, що не дала сліду птиці, вони можуть прихопити на 1 аршин, два, рідко 3. Вони настільки погано орієнтуються в повітряних слідах, що ними не користуються, і ним залишається безпосередньо керуватися другорядними джерелами, тобто. піти слідом, рознюхуючи його з опущеною головою. Хід зазвичай риссю. Цей тип властивий багатьом континентальним лягавим, не цілим породам, – бо тепер підбору таких собак ніхто вести стане, – іншим сім’ям. Серед цих собак зустрічаються надзвичайно далекі та видобуткі, які можуть принести велике задоволення на полюванні своїм розумом та вмілою роботою. Тільки більшість мисливців вже від такого стилю звикли і він не сподобається. Ось короткий виклад знайдених мною закономірностей.

Робота дратхаара низом – собака не здатний працювати в птицю

Ж. Собаківництво та дресирування, № 4 липень (с. 5), № 5 серпень (с. 8-10), 1926 рік.